Nálam a farsang egyet jelent a fánkkal. Mindig olyat készítek, amihez épp van kedvem és energiám (és itthon alapanyag), mert jó fánkot csak szívből lehet sütni. Legalábbis a dédi szerint.
Ha gyorsan akarunk fánkot enni, akkor churrost sütök. Ha sokat akarunk enni bűntudat nélkül, akkor kölesfánkot, ha másnap is akarunk enni, akkor roscónt. Mutatjuk a recepteket!
Churros tönkölylisztből
Melegen, mártogatva a legjobb és még dagasztani sem kell.
Hozzávalók a tésztához:
-
hetven gramm tönkölyliszt
-
negyven gramm növényi vaj ( lehet sima is, ha nem vagytok érzékenyek)
-
húsz gramm nádcukor ( eritrittel és xilittel is remek)
-
egy tojás
-
kb. egy deci víz
-
egy csipet só
-
bő olívaolaj a sütéshez
A forgatáshoz:
-
egy evőkanál őrölt fahéj
-
négy evőkanál eritrit, xilit vagy sima cukor
Roscón de Reyes
Nem fánk, nem kalács, hanem a kettőjük szerelemgyereke. Másnap is kellemesen puha, feltéve ha marad belőle.
Hozzávalók:
- 300 gramm liszt (a legjobb a kenyérliszt)
- 25 gramm friss élesztő (vagy 7 gramm szárított)
- egy deci langyos tej
- 100 gramm cukor
- 75 gramm vaj (langyos)
- 1 egész tojás plusz egy tojás sárgája a kenéshez
- 1 narancs leve
- 4 cent rum
- egy csipet só
- ízlés szerint kandírozott citrom és narancshéj (esetleg mazsola, aszalt áfonya, szilva stb.)
- ízlés szerint magvak (például dió, mogyoró, pekándió)
Az élesztőt egy kanál cukorral némi langyos tej társaságában felfuttatjuk. Közben a lisztet egy nagy tálba szitáljuk. Hozzáadjuk a cukrot, a sót. A liszt közepére egy kis lyukat kerekítünk, belefacsarjuk a narancsot és belecsurgatjuk a rumot és az élesztős masszát.
A dagasztógép alacsony fokozatán (vagy kézzel) elkezdjük összedolgozni a tésztát. Apránként hozzáadjuk a langyos vajat és az egész tojást. Ha ezzel készen vagyunk, akkor gyengéden átgyúrjuk a tésztát. Nem kell megijedni, nagyon laza az állaga, ezért bőségesen kell lisztezni a deszkát, hogy ne ragadjon le.
A roscónt nagyjából egy óra alatt meleg helyen duplájára kelesztjük. Utána átgyúrjuk és kerek cipót formázunk belőle, majd lisztezett kézzel a közepét kivájjuk. Figyeljünk arra, hogy legalább tíz-tizenöt centi legyen a rés átmérője, különben a második kelesztés közben eltűnik!
Konyharuha alatt ismét egy órán át pihentetjük a tésztát, majd megkenjük a tojás sárgájával, és ízlés szerint kidekoráljuk a kandírozott narancs- vagy citromhéjjal, aszalt áfonyával, mazsolával. Végül néhány helyre magvakat is nyomunk bele.
Százhatvan fokra előmelegített sütőben körülbelül huszonöt perc alatt készre sütjük. A kalácsot rácson kihűtjük, majd forró teával vagy kávéval tálaljuk.
Kölesfánk egyszerűen
Hozzávalók (kb. 30 darabhoz)
-
200 gramm hántolt köles
-
egy marék bármilyen aszalt gyümölcs vagy kandírozott narancshéj (mi van otthon attól függ)
-
75 gramm kókuszreszelék
-
két evőkanál nyírfacukor vagy eritrit
-
100 gramm kókuszzsír a sütéshez
-
fél citrom leve
-
A tálaláshoz: bármilyen gyümölcs és egy evőkanál méz, esetleg agávészirup
A kölest háromszor annyi vízben nagyjából negyed óra alatt puhára főzzük. Ezután belekeverjük a kókuszreszeléket és az apróra vágott aszalt gyümölcsöt. Én most kandírozott narancshéjat használtam, mert csak az volt otthon. A masszába belehintjük a kókuszreszeléket, az eritritet és belefacsarjuk a citrom levét is. A kezünkkel határozott mozdulatokkal kis golyókat formázunk, és bő kókuszzsírban szép, barnára sütjük. Friss gyümölcsökkel és egy evőkanál mézzel, vagy agávésziruppal tálaljuk