Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ilyet finomat még a horvát tengerparton sem eszel!

egészséges életmód  ajánló
Szuper bisztró a Déli parton  - Grillezett kalamári zöld fűszerekkel, citrommal és algasalátával.

-Tengeri halsütő, itt?! - kérdezte már-már hitetlenkedve a férjem, amikor néhány évvel ezelőtt a távolból kiszúrtuk a Fish House-t a Siófok nyugis kertvárosaként számontartott Sóstón.

Hiába van Fish House nevezetű halsütő bár inkább bisztró a központban, de a magas fák és a tekintélyes parkoló mögött a kemping oldalában csak az veszi észre, aki a vonaton bámul ki az ablakon vagy aki tudja mit kell keresni.

egészséges életmód  ajánló
Csak semmi sznobéria- egy fürdőgatyában is be lehet ülni!

Hat előtt és hétköznap!

A hely azóta enyhén szólva is befutott, amit mi sem bizonyít, hogy főszezonban vacsoraidőben napi hatvan-nyolcvan embert kell elküldeni, mert tele vannak. Hétköznap egy fokkal jobb a helyzet, de érdemes ilyenkor is foglalni vagy pedig este hat előtt érkezni, hogy biztosan legyen szabad asztal.

Salátamennyország

egészséges életmód  ajánló
Ez csak a saláta...

A kínálatot a kezdetekhez képest édesvízi halakkal és a legkülönfélébb köretekkel bővítették. Alig van vendég, aki sült krumplit kér. Pláne,ha végig nézi a salátás pultot. A paradicsom-, hering-, alga-, vagy éppen a majonézes krumplisaláta mellett mindig van friss kevert saláta és akkor még nem beszéltünk a grillezett zöldségekről vagy a citromos bulgurról, amiket mind külön tálban szolgálnak fel. Hogy ez miért jó? Mert a társaságban  bárki vehet belőle, és többféle finomságot tud végigkóstolni!

Étlap nincs, Tomi van

egészséges életmód  ajánló

A halas és salátás pult mögött gyakorlatilag egy látványkonyha üzemel, így a főzést-sütést-grillezést az elsőtől az utolsó pillanatig végig lehet nézni.

Klasszikus étlap nincs, ellenben kifüggesztettek egy nagy táblát , amelyre nagyjából kiírnak mindent. De csak kábéra. Érdemes inkább belenézni a pultokba, vagy megkérdezni Tomit, az üzletvezetőt, mit érdemes aznap megkóstolni.

„Sokan szeretik a kagylót, a grillezett garnélát vagy épp a grillezett kalamárit, de a hekk meg a különféle halas-rákos spagettik is nagyon pörögnek – tette hozzá az üzletvezető, aki gyorsan kivitt egy nagy tál kagylót, majd gyorsan felkanyarította egy papírra a rendelésünket és beadta a konyhába.

Nehéz a döntés!

Ettünk már itt grillezett tengeri sügért, nyelvhalat, vagy éppen makrélát, de most egy kis kalamárira vágytam. A férjem meg elkívánta tőlem. Köretnek én algasalátát a férjem pedig kivételesen tzatzikit rendelt, mert a majonézes burgonyasaláta elfogyott.

Kellemesen csalódtunk, hiába volt gyakorlatilag telt ház, hiába csak egy szakács dolgozott, talán negyedórát kellett várnunk az ételre. Addig megittuk a jéghideg szódánkat. Kemény húsz forintért decijét.

Ízorgia

A kalamári már-már tankönyvszerűen tökéletesre volt sütve. Ropogott, de mégsem volt rágós. Jah, és nem sajnálták róla a fokhagymát és a petrezselymet. Az algasalátát és a tzatzikit külön tálban szolgálták fel, így mindegyikünk meg tudta kóstolni a másikét. A férjem szerint a tzatzikit olyan készítette, aki már tutira járt Görögországban. Az algasaláta is pazarul fűszeresre sikeredett. Nem tudok rájuk rosszat szólni.

A férjem néhány grátisz szelet kenyeret még el tudott volna képzelni a mostani vacsihoz, meg múltkor a grillzöldségekben a krumplit egy picit süthették volna tovább. És a faék egyszerű DIY dizájnban számomra kicsit furcsa a túlhalászásról szóló WWF-molinófal. Ilyen apróságokba lehet belekötni, mert másba nem.

Low budget hedonist

Még két klassz dolog, ami a 21. században nem elhanyagolható: lehet kaját elvitelre is kérni és lehet kártyával is fizetni. Ez számomra azért pozitív, mert sajnos a Balaton partján ez még nem mindegyik büfében, bisztróban általános főleg a Déli-parton.

Jah, és szódástul kalamáristul, elvitelre kért hekkestül meg borravalóstul fizettünk kemény kilencezer forintot. Egy ilyen vacsoráért bármelyik tengerparton (jóval) többet kellett volna fizetni.

Az üzletvezető elmondta, jövőre szeretnének bővíteni. Jó lenne, egy külön italos pult és szeretnének még egy szakácsot, hogy mindenkit ki tudjanak szolgálni!

Tovább

Hiába mosakodsz, mégis erős a testszagod?!

ötelemtan öngyógyítás egészséges életmód tudatos fogyasztás

Rossz a leheleted, puffadsz, kívánod a fűszereset, és hiába mosakodsz rendszeresen, mégis két percen belül olyan a szagod, mint egy disznónak? - a kínai öt elemtan szerint a vastagbeled rossz állapotban van.

A nyugati orvosok a vastagbelet egy olyan szervnek tartják, amelynek az elsődleges feladata a emésztés során keletkezett melléktermékek eltávolítása, valamint a salakanyagból a víz visszaszívása. Kínában az öt elem tana szerint a vastagbél a Fém elemhez tartozik. Ha kiegyensúlyozatlan a működése,  a salakanyag egy része lerakódik valamelyik kanyarban, és kiváló táptalajként elszaporodnak benne a kártékony baktériumok, gombák. Ennek hatására  a szervezeted akcióba lép, és el kezded kívánni a kegyetlenül fűszeres kajákat. Legszívesebben nonstop mexikóit vagy indiait ennél valami klassz kis pörkölttel. Második lépésként megjelenhetnek a következő lelki-és fizikai tünetek:

lelki:

  • túlzott pesszimizmus
  • melankólia
  • depresszió
  • nem tudod magad túltenni a múltbeli sérelmeken

fizikai

  • székrekedés, hasmenés
  • puffadás
  • túlzott gázképződés
  • rossz lehelet
  • kellemetlen test-és lábszag (rendszeres tisztálkodás mellett)
  • zsíros bőr
  • bőrfoltok
  • vakbélgyulladás

A vakbélnek a nyugati orvosok szerint nincsen semmilyen funkciója, így ha begyullad ki kell venni. Keleten az immunrendszer szerves része, amely vírus-, gomba-, és baktériumölő folyadékot termel és segít nedvesen tartani a vastagbélben lévő salakanyagot.

Hogyan állhat helyre a bél működése?

A megfelelő táplálkozással. Ugyanis vannak olyan ételek, amelyek természetes módon serkentik a beleket.

  • Egyél sok kölest és rizst, mert azon kívül, hogy tele vannak növényi rostokkal, amelyek jótékonyan hatnak az emésztésre, még segítenek helyreállítani a szervezet sav-lúg egyensúlyát.
  • Kerüld a búzakorpát, mert felsértheti a belek belső felületét, plusz gátolja a kalcium és a magnézium felszívódását.
  • Fogyassz sok zöldséget! A tradicionális kínai gyógyászat szerint erősíti a vastagbelet a bab, a padlizsán, a karfiol, a káposzta, a kukorica, a vöröshagyma, a fejes saláta, és az uborka!
  • A dióféléket amennyire csak tudod, kerüld!
  • Ha gyakran van székrekedésed, akkor egyél kevesebb húst és több zöldségfélét! Az előbbiek lassítják, míg az utóbbiak gyorsítják az emésztést.
  • A fokhagyma is jótékony hatással van a bélre!
  • A zöldfűszerek közül használjunk sok bazsalikomot!
  • Amibe lehet, tegyél borsot, gyömbért vagy szerecsendiót!
  • Ha sokat fáj a hasad, próbáld ki a lenolajat és a lenmagot, mert segíti a gyulladt belek gyógyulását!

kép forrása

Felhasznált irodalom:

Jennifer Harper: A tudatos test.Kínai orvoslástan és természetgyógyászat az öngyógyítás szolgálatában

Tovább

Ezért kiabálsz állandóan!

Folyamatosan úgy érzed magad, mint egy forrongó vulkán, aki a legkisebb apróságra is képes kitörni? A kínai öt elem tana szerint az epéd, ami a Fa elemhez tartozik, nem működik megfelelően!

A szervezet mosogatószere

A nyugati orvostudomány kissé lecsupaszítva az epét a szervezet mosogatószerének tartja. A máj naponta nagyjából két litert termel belőle. Az epehólyagban tárolódik. Amikor a táplálék a vékonybél első szakaszába, a patkóbélbe kerül, akkor az epehólyag egy hormon hatására összehúzódik és epét fecskendez ki magából. Az epe pedig mint a szervezet legszuperebb mosogatószere el kezdi lebontani a zsírt. És mindenki boldog!

Ha az epe működési egyensúlya megborul mondjuk a túl sok zsíros vagy az extrém zsírszegény étel, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, a rengeteg savanyú étel, vagy a rendszertelen, eszek is meg nem is evés hatására, annak fizikai-és lelki tünetei is lesznek.

Mogorvaság és merevség

Értelemszerűen először az egyensúlyvesztés az érzelmek terén jelentkezik. A visszafojtott harag, a mogorvaság, a megkeseredettség és a fortyogó düh mind-mind erre utalhat. Jó nem azt mondom, hogy ritkán egy vitatkozás hevében kiejtett oda-odaszúró, epés megjegyzés bajt jelent. De ha valaki folyamatosan ingerlékeny és mogorva, akkor érdemes jobban odafigyelni az epéjére.

Egy idő után a testi tünetek is megjelennek. Itt elsősorban nem egy kegyetlen epegörcsre kell gondolni, hanem olyan kis apróságokra, mint a migrén, a savanyú íz nonstop kívánása, merev vállak, a folyamatosa fáradtság vagy a gyenge, töredező körmök.

Epekő, magas koleszterin, püffedés

A keletiek szerint ha az epe egyensúlya nem áll helyre: mert továbbra is ragaszkodunk a zsíros ételekhez, amelyek többek között tartósan magasan tartják a vér koleszterinszintjét, akkor hosszú távon epekő alakulhat ki. De most akkor mit tegyünk? Ne együnk zsírt? Az sem jó, mert a kevés zsír legalább annyira káros, mert akkor pangani kezd az epe. Ezért a baktériumok könnyedén elszaporodnak a vékonybélben, és nap végére akkorára püffed a hasunk, mint egy öt hónapos kismamának.

Hogyan ehet helyreállítani az egyensúlyt?

  • Együnk legalább napi ötször, aminek lehetőség szerint adjuk meg a módját, mert akkor az epe nem gyűlik fel az epehólyagban.
  • Ha diétázunk, legalább naponta egyszer fogyasszunk olyan ételt, amiben legalább öt-tíz gramm zsír van! Például egy marék kesudió vagy mandula, egy fél avokádó, egy kanál olívaolaj. Nem kell rögtön a pörköltre gondolni!
  • Jó hatással van az epehólyag működésére az articsóka, a zöldbab, a cékla, a sárgarépa, az édeskömény, a petrezselyem, a retek (különösen a fekete), az édesburgonya és a vizitorma.
  • Az epekövet segít megelőzni a borsó, a lencse a bab és a dió.
  • A hántolatlan gabonafélék például a teljes kiőrlésű kenyerek is jó barátaink, mert tele vannak B-vitaminokkal, amely köztudottan jótékony hatással van az epe működésére.

(folytatjuk)

felhasznált irodalom: 

Jennifer Harper: A tudatos test.Kínai orvoslástan és természetgyógyászat az öngyógyítás szolgálatában

kép forrása

Tovább

Megmondjuk, miért imádod a sört!

tudatos fogyasztás öngyógyítás egészséges életmód ötelemtan

A kínai öt elem tan lényege, hogy a szervezet az ízeken keresztül is jelzi, melyik szerv-vagy szervrendszer van bajban. Ez a gyakorlatban úgy működik: ha legszívesebben csokit ennél tortával, akkor a gyomrod nem működik megfelelően. Ha korsószámra innád a sört, akkor figyelj oda egy kicsit jobban a szívedre.

Az élő motor

A szív élő motorjaként áramoltatja a vért a többi szervhez, szervekhez. Ha valami nem stimmel vele, akkor felléphetnek a következő tünetek: fulladás, túlzott verejtékezés, fáradtság, köhögés, gyengeség és túlzott szorongás. Ezen kívül valamilyen megmagyarázhatatlan módon elkezdhetünk vonzódni a keserű ételek és italok iránt, mint a sör vagy a tonik.

Hogyan lehet helyrebillenteni az egyensúlyt?

A szív egészsége akkor állhat helyre, ha a következő ételeket fogyasztjuk:

  • Reggelizz teljes kiőrlésű gabonából készített péksütit, de remek választás a hántolatlan köles vagy a barna rizs. Hogy miért? Mindenféle gabona korpája és csírája kesernyés, tele van hasznos tápanyagokkal, vitaminokkal, amelyek jótékony hatással vannak a szívre.
  • Kilószámra edd a spárgát, mert segít a méregtelenítésben! Jó grillezve, párolva, levesnek, köretnek!
  • Tudom, elsőre nem tűnik túl izgalmasnak, de egyél salátát, mert a levelekben levő klorofill javítja a vér minőségét!
  • Menj el a henteshez szívért! Elég bizarr, de a jó öreg kínaiak szerint ha valamelyik szervünk gyenge, akkor célszerű az állatoknak is ugyanazt a belső szervét elfogyasztani. Ha inkább kihagynátok,( nem is tudom, hogy miért), akkor egyetek vörös húst kevés fűszerrel, mert segíti a vérképzést!
  • Cékla, cékla, cékla! Elég megosztó zöldségféle, de vastartalma miatt szintén remek hatással van a vérre!

Lazítsd el a szellemet!

A kínaiak szerint a szívet a Shen, vagyis a szellem uralja, ami ha túl pörög, akkor szívproblémák léphetnek fel. Nem kell nagy dologra gondolni! De egy kis mellkasi diszkomfort érzet is meg tudja keseríteni az életedet. Mi a teendő? Hát el kell lazulni. Nem mindig egyszerű, de sokat segíthetnek a magas magnézium-és szilíciumtartalmú zöldségek, gyümölcsök, magvak, húsok.

Magas magnéziumtartalma van a következőknek:

  • zöldségek: sóska, vízitorma, petrezselyem, brokkoli, bab, lencse stb.
  • gyümölcsök: füge, sárgabarack, őszibarack, banán, datolya, avokádó stb.
  • magvak: szezámmag, tökmag, napraforgómag, mandula stb.
  • húsok: főleg a tengeri halak, mint a lazac, szardínia stb.

Magas szilíciumtartalma van a következőknek:

  • zöldségek: torma, spenót, póréhagyma, fejes saláta, articsóka, uborka, sárgarépa stb.
  • gyümölcsök: alma, görögdinnye, szamóca, zeller stb.
  • gabonák: rizs

Hogyan fűszerezzünk?

  • A zöldfűszerek közül a kapornak és a bazsalikommal nyugtató hatása van, ezért ezt korlátlanul használhatjátok!
  • Fokhagymát minden mennyiségben! Sose lehet belőle elég!
  • Egy teáskanál a cayenne bors erősíti a szívet és serkenti az emésztést!
  • A szerecsendiónak magas a magnéziumtartalma, ezért bátran belerakhatjátok bármelyik ételbe!

(folytatjuk)

felhasznált irodalom: 

Jennifer Harper: A tudatos test.Kínai orvoslástan és természetgyógyászat az öngyógyítás szolgálatában

kép forrása

Tovább

Túl sok csokit eszel? Bajban a gyomrod!

tudatos fogyasztás táplálkozás egészséges életmód

Veled is előfordult már, hogy amikor beteg voltál, majd megvesztél egy savanyú citromos teáért?! Vagy, hogy bármit megtettél volna még egy tábla csokiért?! Vagy hirtelen elkezdtél mások szerint is túl sósan főzni?A kínai öt elem tana szerint ez nem véletlen: a szervezet az ételeken keresztül is jelzi, melyik szerv-vagy szervrendszer van bajban.

Ízek, színek, szervek

Az öt elem tana, vagy pontosabban öt mozzanat tana Tsou Yen nevéhez fűződik, aki szerint az öt elem: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz egy-egy szervrendszerhez kapcsolódik. A szervek kapcsolatban állnak többek között az ízekkel és a színekkel is, amelyet a következő táblázat foglal össze.

Fa

Tűz

Föld

Fém

Víz

Szervek

máj, epehólyag

Szív, vékonybél

Lép, gyomor

Tüdő, vastagbél

Vese, húgyhólyag

Szín

zöld

piros

sárga

fehér

kék/fekete

Íz

savanyú

keserű

édes

fűszeres, csípős

sós

Ha valamelyik szervnél probléma merül fel, akkor a szervezet jelez. Ez megnyilvánulhat bizonyos ételek kívánásában, elutasításában, egy rossz közérzetben, vagy akár betegségben is.

A gyomor, a táplálkozás tengere

A gyomor az öt elem tanának értelmében egy olyan hely, ahol megkezdődik az anyag energiává alakulása. Ha valami nem stimmel vele, akkor jelentkezhet például émelygés, csuklás, hányinger, bélgörcs, és különféle fekélyek. Elkezdjük erőteljesen kívánni az édességeket, csokoládét, süteményeket, sőt gyakrabban kerülhet a kezünkben sárga póló, nadrág is. Ezeket a tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagyni!

Hogyan lehet visszabillenteni az egyensúlyt?

A gyomor egészsége akkor állhat helyre, ha figyelembe vesszük a következőket:

  • A púpozott tányérok helyett inkább kis adagokat egyél, mert a gyomrod sokkal könnyebben és hatékonyabban fel tudja dolgozni a tápanyagokat!
  • Egyél rendszeres időközönként! A kisgyerek, és a túl sok munka nem kifogás! Ha akkor ülsz asztalhoz, amikor egyáltalán nem vagy éhes, akkor a szervezeted nem tudja teljesen lebontani az ételt. Ha pedig folyamatosan bekapsz valamit, csak hogy elnyomd az éhségérzetedet, akkor a gyomor nem tud elegendő enzimet termelni.
  • Este, és pláne éjjel nem eszünk! Hogy miért? Nemcsak neked meg nekem, de a gyomrodnak is szüksége van a pihenésre.
  • Ha túl sokat puffadsz, még mielőtt gyógyszerhez nyúlnál, vedd vissza a cukrokat, az élesztős péksütiket, a zsíros ételeket és az alkoholt!
  • Megkönnyíted a gyomrod dolgát, ha a tányérodról először a húst eszed meg, utána jöhet a keményítő (pl. rizs, tészta) és a zöldségek, gyümölcsök.

Milyen ételek erősítik a gyomrot?

  • A gabonák közül a köles, mert könnyen emészthető és a nyolc alapvető aminosavból hetet tartalmaz. De remek választás az emésztést serkentő zab is.
  • A húsok közül a bárány-és a marha. Természetesen kevés borssal és chilivel, mert a túl sok fűszer puffadást okozhat.
  • Mindenféle sárga és édes gyümölcs. Például körte, sárgabarack, alma
  • A zöldségek közül az édesburgonya, sütőtök, főzőtök, paszternák, édeskömény és a gyengébb hagymafélék például mogyoróhagyma is segítik helyreállítani a gyomor egyensúlyát.
  • A fűszerek közül a fahéjt, a szerecsendiót, a gyömbér, és a sárga mustárt célszerű használni.

(folytatjuk)

felhasznált irodalom: 

Jennifer Harper: A tudatos test.Kínai orvoslástan és természetgyógyászat az öngyógyítás szolgálatában

kép forrása

Tovább
0 db

Slow Kitchen

blogavatar

Tündi vagyok. Egy hús-vér, elfoglalt anyuka, aki nem veti meg a finom falatokat. A blogon olyan egészséges ételeket készítek, amelyek gyorsak, finomak és túllépnek a hagyományos fitnesz salátán.

Lájkolj bennünket!

Kövess bennünket az Instán!

Kredit

Icons made by Freepik from www.flaticon.com