A nagyobbik fiam nem eszi meg a rossz, pláne a másnapos kenyeret, ezért mindig megy a variálás, hogy hol és milyet vegyünk. Fehérváron a sütöde tanboltjában lehet normálisat kapni, no meg a piacon, de az elmúlt hetekben annyi munka összejött, hogy nyitvatartási időben nem értünk oda. Ilyenkor jött a B-terv! Akkor süssünk mi magunk!
Ezt a gyors zöldfűszeres kenyeret a múlt héten vagy háromszor sütöttem meg, mert annyira ízlett a srácoknak. Tudom, nem kovászos, csak élesztős, de még így is ízben össze sem lehetett hasonlítani egy átlag hiper-szupermarketban kaphatóval.
Zöldfűszeres kenyér gyorsan ( nagyjából fél kilós)
Hozzávalók: egy nagyjából fél kilós veknihez
- 300 gramm kenyérliszt
- 150 gramm teljes kiőrlésű liszt
- egy csomag instant élesztő
- négy cent olívaolaj
- egy deci langyos víz
- egy deci száraz fehér bor
- egy teáskanál cukor (lehet xilit is)
- két evőkanál só
- egy evőkanál szárított bazsalikom (kakukkfű is jó)
A kenyérlisztet átszitáljuk. Erre azért van szükség, hogy a tészta hamarabb keljen meg. Ezután beleszórjuk a sót, a cukrot az instant élesztőt, a zöld fűszereket, majd felöntjük az egészet langyos vízzel. Ezután robotgéppel közepes fokozaton el kezdjük dagasztani nagyjából öt percig, aztán hozzácsurgatjuk az olívaolajat, a fehér bort. Ezután folytatjuk a dagasztást még vagy öt percig. Akkor jó, amikor szépen elválik a tál falától.
Átkenjük még egy érzésnyi olívaolajjal, hogy ne száradjon ki és betesszük a sütőbe negyven fokra kelni egy húsz percre. (Ha sima gázsütőtök van, akkor meleg helyre tegyétek kelni.) Amikor duplájára kelt, akkor óvatosan lisztezett deszkán átgyúrjuk és határozott mozdulatokkal veknit formázunk belőle.
Vekniformázás egyszerűen: a kilapított tésztát képzeletben három részre osztjuk. A két szélét behajtjuk középre. Az így kapott „könyv” alját ráhajtjuk a tetejére. Ezután a két végét kicsit összecsippentjük és máris kész a forma.
A tetejét éles késsel bevágjuk és átkenjük a héját olívaolajjal. Ismét kelesztjük a sütőben egy húsz percig, majd utána negyven percig kétszáz fokon aranybarnára sütjük. Rácson kihűtjük, és csak utána vágjuk fel. Fokhagymás olívaolajba mártogatva a legfinomabb.