Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Dinnyetorta levendulás körtével és citromfűvel

Sütés nélküli torta teli rostokkal és vitaminokkal.

Sárga vagy görög? Maggal vagy mag nélkül? - nyakunkon a dinnyeszezon. Ha nemcsak magában szeretnéd enni, akkor mutatunk egy nagyjából tizenöt perc alatt elkészíthető, sütés nélküli tortát, ami nemcsak hogy teli van rostokkal és vitaminokkal, de különleges savanykás fűszerességével remekül kiemeli a dinnye édes ízét.

Hozzávalók 4 személyre:

  • egy kerek szelet görögdinnye
  • három szem keményebb körte
  • négy szem szilva
  • egy teáskanál szárított levendula
  • egy teáskanál zabpehely
  • tíz kisebb levél citromfű
  • egy citromleve
  • három teáskanál nádcukor (lehet eritrit vagy xilit is)
  • fél deci víz

A körtét megpucoljuk, és szeletekre vágjuk. Rácsorgatjuk a citrom levét, nehogy megbarnuljon. A nádcukrot egy serpenyőben felolvasztjuk. Picit hagyjuk karamellizálódni, majd óvatosan beleforgatjuk a körteszeleteket, és hagyjuk néhány percet párolódni. A gázt visszavesszük alacsonyabb fokozatra, nehogy odaégjen az alja. Majd beledobjuk a szilvát és a szárított levendulát, aztán felöntjük nagyjából fél deci vízzel. Megint rotyogtatjuk pár percet. Közben a dinnyéből egy kör alakú szeletet vágunk. Tudom, ez nem olyan egyszerű, de egy éles kés csodákra képes.

A „tortaalapot” egy tányérra tesszük, és a tetejére rápakoljuk lecsöpögtetett körtét és a szilvát. Kidíszítjük a citromfűlevelekkel, és megszórjuk olyan gondolomformán zabpehellyel és szárított levendulával. A levet átszűrjük egy kisebb tálba. Ez lesz öntet. Nevezzük annak. Ezzel és vaníliafagyival tálaljuk.

Tovább

Cukkinis-répa rózsaszín bulgurral

Már heti egy (!) húsmentes nappal sokat tehetünk az egészségünkért!

Magyarországon több, mint egy kiló húst fogyasztanak az emberek hetente – derül ki a KSH adataiból. És ez a szám évről-évre egyre nő.

Túl sok húst eszünk!

Most ennek lehet örülni, hogy lám itt még a csapból is tízezres folyik, és megengedhetjük magunknak azt a luxust, hogy minden nap rántott hús meg pörkölt kerüljön az asztalra. Másrészt viszont bármelyik egészségügyi szervezet ajánlását nézzük, akkor max heti három húsos napot, és heti fél (!) kiló hús fogyasztást javasolnak.

A zöldségtől is jól lehet lakni!

Nem tudom mi állhat ennek a hátterében, hiszen a szervezetnek a zöldségek-gyümölcsök is ugyanolyan fontosak. És fatális tévedés, hogy nem lehet tőlük jól lakni! Ha lassan felszívódó szénhidrátokkal például kölessel, bulgurral, amaránttal, hajdinával és társaival kombináljuk őket, legalább három-négy órán keresztül nem leszünk éhesek.

Ha könnyed zöldséges napot szeretnénk, és nem szeretnénk egy fél délelőttöt a konyhában tölteni, pláne melegben, akkor dobjátok össze ezt a cukkinis-répás rózsaszín bulgurt. Van benne egy nagyon pici cékla is, de nem kell tőle megijedni. Éppen, hogy csak egy kis édeskés ízt ad az ételnek.

Cukkinis répa rózsaszín bulgurral

Hozzávalók négy főre:

  • két nagyobb szál répa
  • egy fél cukkini
  • egy közepes cékla
  • egy lilahagyma
  • két evőkanál mogyoróolaj
  • néhány levél bazsalikom
  • egy teáskanál borecet
  • 250 gramm bulgur
  • ízlés szerint só, bors

A céklát egy fazékban feltesszük főni. Én azért így szoktam, mert akkor könnyebben meg tudom pucolni és nem lesz minden a csempétől a pultig hupilila. Közben a hagymát felkockázzuk, a cukkinit legyaluljuk és a répát agglegénycsíkokra vagy más néven parasztzsülienre vágjuk. (Magyarán félujjnyi vastag csíkokra.) Amikor megpuhult a cékla, pucoljuk meg és vágjuk ketté. Egyik felét turmixoljuk le, a másikat pedig vágjuk csíkokra.

A bulgurt beleöntjük egy nagyobb edénybe. Ráöntjük a kétszeres mennyiségű forró vizet. (Nyugodtan lehet a vízforralót használni!) Belekeverjük a turmixolt céklát (ettől lesz rózsaszín, na jó lazacszínű)és megsózzuk csak úgy gondolomformán. Ezután lefedjük és húsz percig állni hagyjuk.

A mogyoróolajon megfuttatjuk a hagymát. Lepirítjuk a répát. És hagyjuk kicsit rotyogni. Pici vizet önthetünk alá, nehogy odaégjen az alja. Amikor már kezd puhulni, rádobjuk a párolt céklát és a gyalult cukkinit is. Megsózzuk, borsozzuk, végül egy kis borecettel és bazsalikommal fűszerezzük. Ha a bulgur felszívta a vizet és pergősre puhult, szépen mellé- vagy ráhalmozzuk a zöldséges ragut, és már ehetjük is.

Tovább

Ezeket (t)edd az ősz hajszálak ellen!

ötelemtana vese tudatos fogyasztás öngyógyítás
A feketeszezámmag és sószegény étrend csodákra képes!

A kínai ötelem tanából már megtárgyaltuk a gyomrot, a szívet, most pedig az "élet gyökere" a vese következik.

Mikor van bajban a vese?

A nyugati orvoslás szerint a vese dolga, hogy a vérből és a különböző testfolyadékokból kiszűrje méreganyagokat. Óránként mintegy öt liternyi vér áramlik át rajta, amely után visszatér a szívbe. Ha a vesénk nem működik megfelelően, akkor például fénytelen lehet a hajunk, korán kezdünk őszülni, fekete táskák jelenhetnek meg a szemünk alatt, mindent túlsózunk és a szexuális életünk is némi kívánni valót hagy magunk után.

A vese kihat a szexualitásra

A kínaik szerint ugyanis a vesében rejlik Jin, vagyis az életerő, a kiteljesedés és a fajfenntartás ősforrása. A hosszú órákon keresztül végzett ülőmunka, a túl sok alkohol, a túlhajszolt szexualitás mind gyengíti a vesét. A Sui-dinasztia korában, nagyjából a Kr. u. 6. században íródott Az egyszerű lány könyve, amelyben leírták, egy egészséges férfi milyen gyakran élhet át ejakulációt úgy, hogy ne csapolná meg a vese energiáit. Ebből például kiderül, hogy egy húsz éves napi egy, a harminc éves kétnaponta, a negyvenéves négynaponta, míg az ötvenéves tíznaponta élvezhet el. Ha valaki korához képest jobban tartja magát, akkor picit lehet gyakrabban is. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ezen kívül nem élhet szexuális életet. Élhet, csak meg kell tanulnia magömlés nélkül elélvezni.

El a kezekkel a sótól!

Minden étel tartalmaz egy kicsi sót, ami rendjén is van, hiszen kis mennyiségben még táplálja is a vesét. Ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor az hosszú távon megbetegedésekhez vezet. Még egy dolgot érdemes kiemelni: a vese felelős a szervezet sav-bázis egyensúlyára is, ami ha megborul veseproblémákhoz vezet. Az ideális állapot a 80 % lúg, 20% sav lenne, ami a modern kori életvitelnek köszönhetően sokszor teljesen megfordulhat.

Mégis mit lehet tenni?

Például odafigyelünk az étkezésünkre (is):

  • Együnk sok kölest, mert csökkenti a szervezet savszintjét!
  • Amennyire lehet kerüljük a rozst és a búzát, mert emeli a gabonák közül ez a kettő a legsavasabb!
  • Egy kanál feketeszezámmag feltuningolja a vért plusz erősíti a csontokat és visszaadja a haj eredeti színét!
  • Cékla, cékla, és megint csak cékla! Tisztítja a vesét, ráadásul tele van káliummal, magnéziummal és A-vitaminnal.
  • Fogyasszunk magas víztartalmú gyümölcsöket többek között például görögdinnyét és szőlőt, mert csökkentik a vesekő kialakulásának esélyét!
  • A spárga, a zeller és a tengeri moszat is kiváló vizelethajtó.
  • Igyunk vizet! Napi másfél-két liternyit. Lehetőleg csak tisztán!
  • Néha azért egy-egy csésze csalántea vagy cikóriakávé belefér!

(folytatjuk)

felhasznált irodalom: 

Jennifer Harper: A tudatos test.Kínai orvoslástan és természetgyógyászat az öngyógyítás szolgálatában

kép forrása

Tovább

Extra krémes májas ragu laskagombával

Paprikával és friss kakukkfűvel szuper vasárnapi ebéd!

A fiam egyik nap fellapozta az egyik szakácskönyvünket, és megakadt a szeme az egyik oldalon!

„Anya, ilyet csinálj! Moooooooooost!”- és az ujjával rámutatott a sült csirkemájra!

Hát persze, hogy nem volt otthon máj! Felhívtam telefonon a férjem, hozzon már egy kilóval! Az uram ezeket a helyzeteket nem szokta túlbonyolítani. Most se tette! Hazaállított egy csomag fagyasztott (!) csirkemájjal, mert hogy frisset nem kapott. Ingattam a fejem jobbra meg balra: én még ilyet életemben láttam. A csomagra grátiszban rá volt írva, hogy lépet is tartalmaz. Remek! Egyre jobb!

Kicsit fintorogtam. Aztán óvatosan kiolvasztottam. Közben kinyitottam a hűtőt és ahogy a férjem szokott: inspirálódtam, de nem ragoztam túl. Végül egy krémes májas ragu lett belőle, aminek a szaftját a srácok még a vokból is kitunkolták.

Extra krémes májas-laskagombás ragu

Hozzávalók négy személyre:

  • egy kiló csirkemáj
  • két fej vöröshagyma
  • két deci száraz fehérbor
  • fél kiló laskagomba
  • két-három darab zöld kápia paprika (kaliforniai is jó)
  • egy ujjnyi margarin (lehet vaj is)
  • egy evőkanál kakukkfű
  • két evőkanál olívaolaj
  • ízlés szerint só
  • ízlés szerint bors

A csirkemájat alaposan megmossuk, és ha kell, akkor megtisztítjuk. Ezután ujjnyi darabokra vágjuk, majd félretesszük. A felkockázott vöröshagymát a paprikával az olívaolajon megfuttatjuk, majd rádobjuk a felvágott laskagombát. Pirítjuk nagyjából öt percig. Közben pedig hozzáöntjük a száraz fehérbort. Kicsit hagyjuk rotyogni. 

Mikor a laska színe kezd áttetszővé válni, akkor beledobjuk a májat. Sűrűn kevergetjük, nehogy odaégjen az alja. A máj nagyon hamar puhul, ezért nem árt résen lenni. Körülbelül öt-hat perc alatt szépen át is sül. Beletesszük a margarint, hogy a ragu krémesebb legyen, majd mikor felolvadt, akkor lecsukjuk a gázt. Sózzuk, borsozzuk és a végén megszórjuk egy kis kakukkfűvel. Rizssel, bulgurral, kuszkuszal és édesburgonyával finom, de csak simán tönkölykenyérrel is kiváló ebéd.

Tovább

Bitang egyszerű málnás-ribizlis muffin

Gyors, szájban olvadós, és egy sosem elég belőle!

A múltkor azt kérdezték tőlem, hogy a fiúk megeszik-e a zabrántással készített borsófőzeléket? Teljesen meglepődtem, mert bennem ez még sose merült fel. Nem azt mondom, hogy a mamánál amaránttal meg quinoával üldözik őket, de alapjáraton nyitottak az ízekre. A csokira legalább annyira, mint a tökfőzelékre vagy a céklás bulgurra. Ha épp olyan kedvük van. Néha náluk is csak a fasírtgolyó, a spagetti meg a pizza menne, de az a szabály, mint a franciáknál, hogy mindent meg kell kóstolni. Legfeljebb azt mondják, nem ízlik.

Nemrég a fiúk a szomszédból olyan isteni szájban olvadós málnás- rozsos muffinokat kaptak, hogy a dédi szavaival élve hétnyelven beszéltek. Én is megettem belőlük vagy kettőt. Bár maradt volna még! El is kértem a szomszédból a receptet, mert ez a süti gyorsan elkészíthető, maceramentes és gátlástalanul finom! Nemcsak egészséges hedonistáknak!

Málnás-ribizlis muffin

Hozzávalók:

  • 70 gramm teljes kiőrlésű liszt
  • 100 gramm rozsliszt
  • egy csipet só
  • 2 evőkanál cukrozott kakaó
  • egy evőkanál holland kakaó
  • 10 gramm sütőpor
  • egy csipet fahéj
  • 200 gramm margarin/vaj
  • 70 gramm nádcukor
  • 4 kisebb vagy 3 nagyobb tojás
  • 20-25 dkg málna és ribizli vegyesen

A száraz hozzávalókat, magyarán a liszteket, a kakaókat, a sütőport, a sót és a fahéjat összekeverjük. Ezután margarint vagy vajat( ki miben hisz, vagy mit szeret) összedolgozzuk a nádcukorral, majd hozzáadjuk a négy kisebb vagy három nagyobb tojást. Ezután apránként hozzáadjuk a lisztes keveréket. Végül a tésztát muffinformákba kanalazzuk, majd a tetejükre egy nagy evőkanálnyi málnát és ribizlit teszünk. (Kábé darabonként két málnát és nyolc-tíz szem ribizlit.) Végül előmelegített sütőben légkeveréses fokozatban 180-190 fokon 20 perc alatt készre sütjük. Kimaxolhatjuk az élvezetet, ha a tetejére olvasztunk csokit és mentaleveleket.

Tovább

Slow Kitchen

blogavatar

Tündi vagyok. Egy hús-vér, elfoglalt anyuka, aki nem veti meg a finom falatokat. A blogon olyan egészséges ételeket készítek, amelyek gyorsak, finomak és túllépnek a hagyományos fitnesz salátán.

Lájkolj bennünket!

Kövess bennünket az Instán!

Kredit

Icons made by Freepik from www.flaticon.com